Czym są Old Firm Derby? Historia największej rywalizacji w futbolu

Old Firm Derby to jedno z najbardziej znanych i najbardziej zażartych derbów piłkarskich na świecie. Odbywają się między dwoma szkockimi klubami z Glasgow. Są to Celtic FC i Rangers FC. Rywalizacja ta wykracza daleko poza boisko. Jest odzwierciedleniem głębokich podziałów społecznych, religijnych i kulturowych, które od dziesięcioleci dzielą Glasgow, Szkocję i Wyspy Brytyjskie. Co powinieneś wiedzieć na temat tych derbów?

Początki rywalizacji

Pierwsze spotkanie między Celtikiem a Rangers miało miejsce w 1888 roku. Oznacza to, że rywalizacja ta ma już ponad 130 lat. Celtic został założony jako klub katolicki, mający reprezentować irlandzką społeczność imigrantów w Glasgow. Natomiast Rangers został założony wcześniej, bo w 1872 roku i był postrzegany jako reprezentant protestanckiej większości. Te religijne i społeczne podziały szybko przeniosły się na piłkarskie boisko. W ten sposób każde spotkanie między tymi drużynami stało się czymś więcej niż zwykłym meczem.

Tło społeczne

Old Firm Derby odzwierciedla głębokie podziały w szkockim społeczeństwie, które mają korzenie religijne i historyczne. Mecze pomiędzy dwoma rywalami często obciążone napięciem, które wykracza poza sport. W przeszłości konfrontacje między kibicami obu drużyn doprowadzały do przemocy i zamieszek. Natomiast z trybun często słychać było prowokacyjne przyśpiewki, obrażające dane grupy religijne.

Jednak w ostatnich latach wspólnie ze szkockim parlamentem podjęto wiele działań mających na celu zmniejszenie tych negatywnych aspektów rywalizacji.

Wyniki derbów

Na poziomie sportowym Old Firm Derby jest synonimem szkockiej piłki nożnej. Celtic i Rangers dominują w narodowych rozgrywkach, zdobywając większość tytułów mistrzowskich w historii Szkocji. Mecze między tymi zespołami są niezwykle emocjonujące i często decydują o losach mistrzostw.

Do tej pory rozegrano ponad 430 meczów w ramach tej rywalizacji. 167 razy zwyciężał Celtic. Dwa triumfy więcej w historii ma ekipa Rangers. Natomiast 102-krotnie spotkania derbowe kończyły się remisem.

Wpływ na szkocką piłkę nożną

Old Firm Derby ma ogromny wpływ na szkocką piłkę nożną, przyciągając uwagę mediów i fanów z całego świata. Mecze te są najbardziej oczekiwanymi spotkaniami w szkockim kalendarzu piłkarskim. Generują znaczące przychody i promują szkocki futbol na arenie międzynarodowej. Jednak dominacja Celticu i Rangers bywa również przedmiotem krytyki. Utrudnia ona innym klubom przełamanie duopolu oraz zdobycie mistrzostwa ligi.

Derby w Glasgow

Old Firm Derby to coś więcej niż mecz piłki nożnej. To społeczno-kulturowe zjawisko, które od ponad wieku kształtuje nie tylko sportową, ale również społeczną i kulturową tożsamość mieszkańców Glasgow. Więcej o szkockiej piłce możesz przeczytać na https://blog.etoto.pl/.

Przeczytaj również