Jak stworzyć spersonalizowany plan treningowy?

Śmiało możemy sobie powiedzieć, że uczęszczanie na siłownię stało się swego rodzaju współczesnym trendem. Jeżeli porozmawiamy na ten temat ze swoimi współpracownikami, prawdopodobnie okaże się, że przynajmniej połowa z nich regularnie chodzi na siłownię albo właśnie ma zamiar zacząć to robić. A to akurat bardzo dobry trend. Nas samych powinien on przekonać do zadbania o swoją formę i sylwetkę poprzez systematyczną pracę z ciężarami. Tę pracę pomoże nam wykonywać trener osobisty. Do niego musimy się zgłosić, jeżeli zależy nam na pozyskaniu spersonalizowanego planu treningowego, który nie będzie kolejnym gotowcem typu „kopiuj – wklej”.

A cele ludzi ćwiczących bywają jednak bardzo różne. Nie każdemu musi zależeć na tym, by dwukrotnie powiększyć swojego bicepsa, tak jak i nie każdy o dziwo marzy o wyrobieniu sobie prawdziwego sześciopaku na brzuchu. Ogólnie rzecz biorąc priorytetem nie zawsze jest sylwetka. Być może niektórym ciężko będzie to zrozumieć, ale są i tacy ludzie (może nawet sami się do nich zaliczamy), którzy w pełni akceptują swój aktualny wygląd i totalnie nie przejmują się wahającą się wagą, a ćwiczą dla osiągania coraz to lepszych wyników sportowych – po to, by podnosić coraz większe ciężary i startować w zawodach albo robić to wyłącznie dla własnej satysfakcji. Trener osobisty zawsze dostosuje swój tryb pracy do naszych potrzeb i wymagań. Najpierw zapozna się właśnie z tym, co chcemy osiągnąć albo ewentualnie pomoże nam nawet w określeniu tych głównych celów. Dopiero potem przejdzie płynnie do obmyślania idealnego planu działania. Złoży go z takich ćwiczeń, które rzeczywiście będą nas przybliżać do osiągania wyznaczonych celów. Czasami nawet osoby zaawansowane naumyślnie korzystają z pomocy trenerów personalnych i to nawet w przypadku gdy mają już jakąś wiedzę na temat tworzenia planów treningowych. Jeżeli coś nie działa, to znak, że jednak działanie nie jest dobre. A trener zawsze pomoże nam zmodyfikować nasz system postępowania i sprawi, że w końcu będziemy mogli z treningu na trening stawać się coraz lepsi.

Tak naprawdę trener osobisty może nam pomóc również i wtedy, gdy nie mamy zamiaru zapisywać się na siłownię, a wolimy ćwiczyć w domu. Otrzymujemy od niego gotową rozpiskę i to od nas później zależy, co z nią zrobimy. Jesteśmy w stanie wypracować sobie znakomitą sylwetkę nawet przy domowych ćwiczeniach. Wystarczy tylko, że zostaną one odpowiednio ułożone w solidny plan i że… będą regularnie wykonywane!