Mentalne przygotowanie do zawodów

Zawody są bardzo stresujące nie tylko dla amatorów, ale również dla zawodowych biegaczy. Jak każdy z nas wie, stres jest bardzo szkodliwy i wpływa negatywnie na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Na starcie może on paraliżować, przez co uzyskany rezultat jest gorszy od oczekiwanego. Dlatego wiele biegaczy zastanawia się, jak przygotować się mentalnie do zawodów. Co zrobić, żeby ,,głowa” nie wysiadła?
Trening mentalny jest coraz bardziej znaną i rozpoznawalna metodą. Dużo mówi się o niej na zachodzie, ale zaczyna również wnikać w nasze społeczeństwo. Oczywiście, nie trzeba od razu iść do psychologa sportowego. Warto jednak wdrożyć kilka ćwiczeń treningu mentalnego w swój plan przygotowań do zawodów.


Jednym z takich ćwiczeń jest wizualizacja. We własnej głowie wyobrażamy sobie dzień zawodów, krok po kroku. O której wstajemy, co jemy, kiedy zaczynamy rozgrzewkę, jak się na niej czujemy, kiedy idziemy siku oraz wszystko to co może stać się podczas wyścigu. Wyobrażamy sobie wszystkie możliwe przeszkody jakie mogą stanąć nam na drodze i staramy się je rozwiązać. Mózg boi się nieznanego, więc w ten sposób oswajamy go z różnymi sytuacjami, które mogą nam się przytrafić. Warto też podbudowywać wiarę w siebie, mówić i myśleć o sobie dobrze. Dobrym sposobem jest afirmacja, czyli wyobrażanie sobie dobrego przebiegu zdarzeń – można to nawet zapisać i czytać w momentach kryzysowych. Według tej idei – myśląc dobrze, przyciągamy dobre rzeczy.


Jeśli bardzo mocno się stresujemy jakimiś zawodami, warto zastosować również techniki relaksacyjne. Dobrze sprawdzi się tu medytacja oraz wszelkie techniki samoświadomości. Nie zaszkodzą też techniki oddechowe- wręcz przeciwnie, mogą okazać się bardzo pomocne, nawet podczas trwania wyścigów.
Wszystkie te techniki warto zastosować, ale najważniejsze jest pamiętać o tym, że podbudowuje nas doświadczenie i pewność siebie. Czym więcej będziemy startować tym będzie to bardziej ,,znane” i zyskamy na pewności siebie. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i pracować nad sobą.

1 thought on “Mentalne przygotowanie do zawodów

  1. W głowie wygrywa się zawody. Ze złym nastawieniem mentalnym nie ma mowy o byciu na najwyższym poziomie i wygrywaniu.

Comments are closed.