Siatkonoga – mix siatkówki i piłki nożnej

Siatkonoga, chociaż oficjalnie sportem nie jest, cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Stanowi ona doskonałą alternatywę dla piłki nożnej – szczególnie w przypadku braku dostępu do większej ilości zawodników mogących rozegrać mecz piłkarski. Siatkonoga to gra polegająca na przebijaniu piłki przez siatkę przy wykorzystaniu wszystkich części ciała, oprócz rąk. Łatwo w tym miejscu wydedukować dlaczego grę tę nazywa się właśnie siatkonogą.

Na czym polega siatkonoga?

Chociaż siatkonoga była z początku elementem treningowym piłkarzy nożnych, dziś możemy zauważyć jej stosunkowo rosnącą popularność. Do gry w siatkonogę potrzeba czterech zawodników – po dwóch po obu stronach siatki. Nie mniej jednak nie ma większego problemu, aby rozgrywać mecze 1 na 1 lub 3 na 3. Idea jest bardzo prosta – należy odbijać piłkę ponad siatką bez używania rąk i doprowadzić do podwójnego odbicia na połowie przeciwnika. W ten sposób zdobywane punkty podlicza się i na ich podstawie wyłania zwycięzcę poszczególnych setów i meczów.

Zestaw do siatkonogi

Aby móc grać w siatkonogę należy mieć przede wszystkim dostęp do płaskiej powierzchni o określonym metrażu. Poza tym – jak sama nazwa wskazuje – niezbędne są piłka oraz siatka. Aby poprawnie wyznaczyć pole, niezbędne są też odpowiednio przygotowane wcześniej linie stanowiące granice pola gry.
Istnieje możliwość nabycia pełnego zestawu do siatkonogi https://yakimasport.com/pl/sprzet-treningowy/siatkonogi, który jest kompletnym zestawem służącym do gry w siatkonogę.

Do siatkonogi używa się piłki do piłki nożnej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby używać innych piłek. Niektórzy używają piłek do siatkówki, inni zaś piłek do tenisa, co znacznie zwiększa poziom trudności. Tak czy owak, podstawą do gry w siatkonogę jest przede wszystkim siatka oraz zawodnicy. Reszta jest kwestią absolutnie umowną – chodzi przecież o dobrą zabawę poprzez poprawę koordynacji ruchowej.

Co rozwija siatkonoga?

Choć wydawać nam by się mogło, że siatkonoga jest sportem raczej statycznym – nic bardziej mylnego. Siatkonoga doskonale wpływa na poprawę ogólnej kondycji fizycznej, ponieważ wymaga ona od graczy wielu zrywów i skoków. Poza tym siatkonoga doskonale wpływa na typowo piłkarską technikę użytkową – utrzymanie piłki w powietrzu i właściwe, celne zagranie jej na pole przeciwnika wymaga odpowiedniej kontroli nad piłką oraz przyjęcia, które podczas dynamicznej rozgrywki są niejednokrotnie wystawiane na próbę