Skąd brać motywację do ćwiczeń siłowych?

Czasem nawet w przypadku gdy wiemy, jak mamy trenować, nie jesteśmy w stanie robić tego przy odpowiedniej systematyczności, bo po prostu nam się nie chce. Najpierw odpuszczamy sobie trening, bo na dworze panuje brzydka pogoda. Potem to trener osobisty odwołuje naszą sesję, więc uznajemy, że nie ma już sensu ćwiczyć w tym tygodniu. Koniec końców stajemy się prawdziwymi mistrzami od wynajdywania wymówek do tego, byleby tylko nie udać się na siłownię albo byleby tylko nie wziąć do rąk swoich domowych hantli. To błędne koło, w które łatwo można wpaść, a niestety dużo ciężej się z niego wydostać. W chwili gdy poczujemy wyraźny spadek motywacji czy wręcz nawet niechęć do ćwiczeń, zastosujmy poniższe rady, by zbyt szybko się nie wypalić i mimo wszystko jak najszybciej wrócić na salę treningową.

Często jest bowiem tak, że brak motywacji to po prostu ukryte przetrenowanie. Nasze mięśnie są przemęczone, dlatego w ten oto sposób wysyłają nam sygnał do tego, że już dłużej nie dadzą rady funkcjonować w określony sposób. Jeżeli w takiej sytuacji znów udalibyśmy się na trening, tylko strzelilibyśmy sobie w kolano i doprowadzilibyśmy do tego, że motywacja i chęć do ćwiczeń spadłyby do poziomu zerowego albo jeszcze niżej. Odpoczynek jest ważny i czasem nasze ciało zaczyna się go samo domagać. Nie miejmy więc żadnych wyrzutów sumienia z powodu zrobienia sobie tygodniowej przerwy. Jeżeli czujemy, że taka chwila oddechu dobrze by nam zrobiła, po prostu przez kilka dni w ogóle nie trenujmy, a ten czas poświęćmy na pełną regenerację i rehabilitację.

Brak motywacji może też wynikać z braku efektów. Na każdym treningu dajemy z siebie wszystko, a i tak ani nie wyglądamy lepiej, ani nasza kondycja nie ulega poprawie, dlatego nic dziwnego w tym, że koniec końców chcemy sobie odpuścić, skoro podejmowane działania i tak nie są skuteczne. Trener osobisty może to jednak zmienić. Jeżeli więc naszym największym problemem są kiepskie czy niewystarczające efekty, powinniśmy zgłosić się do kogoś, kto zdoła odpowiednio zmodyfikować nasz plan treningowy. Czasem drobna zmiana jest w stanie zrobić ogromną różnicę. Być może okaże się, że do tej pory niewłaściwie trenowaliśmy i właśnie dlatego nie mogliśmy niczego szczególnego osiągać.

Powyższe metody powinny naprawdę dobrze zadziałać, ale jeśli pomimo ich wykorzystania dalej nie będziemy potrafili wytrwać w swoim planie treningowym, jest to znak, że być może nadeszła pora na totalną zmianę aktywności. Nie ograniczajmy się wyłączne do siłowni. Czasem warto spróbować swoich sił w zupełnie innej i nowej dyscyplinie.