Jak wybrać odpowiednie zajęcia sportowe w ciąży?

Teraz prawie każda kobieta w ciąży chce być kobietą aktywną. Można wręcz powiedzieć, że powstała swego rodzaju moda na uprawianie różnych dyscyplin sportowych w ciąży, ale jest to akurat bardzo fajny trend, za którym warto podążać. Po czym możesz jednak poznać, które zajęcia będą dla ciebie optymalne? Teoretycznie trening w ciąży przeprowadzany pod okiem wykwalifikowanego instruktora zawsze powinien być bezpieczny, ale niestety nie zawsze taki jest. Zwróć więc uwagę na sposób przeprowadzania zajęć. Jeśli tylko coś wzbudzi twój niepokój, najpierw spróbuj porozmawiać na ten temat z instruktorem, a w razie czego po prostu zrezygnuj z konkretnej usługi i wybierz coś innego.

Już na pierwszych zajęciach, niezależnie od ich formy, instruktor powinien zapoznać wszystkie kobiety z ewentualnymi przeciwwskazaniami, które mogłyby zmusić uczestniczki do rezygnacji z trenowania w grupie. Najprawdopodobniej otrzymasz również specjalną kartkę z pozwoleniem, którą będziesz musiała pokazać lekarzowi, by ten wyraził zgodę na twój udział w zajęciach. Trener zapozna się z ogólnym aktualnym stanem twojego zdrowia. Poprosi się o podanie kilku kluczowych informacji na temat ciąży, czyli m.in. daty jej rozpoczęcia oraz przewidywanej daty porodu. Ćwiczenia w ciąży mogą kolidować z pewnymi lekami, więc jeśli przyjmujesz jakiekolwiek środki farmakologiczne i robisz to stale, o nich też powinnaś powiedzieć trenerowi. Niczego nie ukrywaj. Koniecznie też zapisz się na zajęcia dedykowane kobietom w ciąży. Zazwyczaj składają się one z zupełnie innych ćwiczeń niżeli taki klasyczny fitness. Sporo czasu poświęca się na nich na rozciąganie i rozluźnianie mięśni, a jedynie niewielką część na delikatne wzmacnianie poszczególnych partii ciała.

Trening w ciąży można też śmiało wykonać z pomocą… Internetu. W sieci znajdziesz wiele gotowych planów treningowych, a także całe filmiki z ćwiczeniami dla kobiet w ciąży. Jest ich tak wiele, że na pewno szybko ci się nie znudzą. Każdego dnia twoje ćwiczenia mogą wyglądać zupełnie inaczej.