4 najpiękniejsze stadiony na świecie

Piłka nożna często nazywana jest „królem sportów” ze względu na ogromną liczbę fanów, jaką posiada na całym świecie.  W Ameryce, Azji czy Europie jest niezliczona ilość stadionów, które bez względu na swoją wielkość zadziwiają turystów czy widzów meczu. Dlatego dziś opowiemy Wam o 4 najpiękniejszych pod względem architektury stadionach na świecie.

1. Camp Nou

Gigantyczny Camp Nou w Barcelonie, którego inauguracja odbyła się w 1957 roku, jest jednym z największych stadionów sportowych na świecie i niewątpliwie największym w Europie.

Zaprojektowany przez architektów Josepa Soterasa Mauriego i Francesca Mitjansa Miro, był znacznym ulepszeniem starego stadionu Les Corts, z którego korzystała drużyna Barcelony. Poprzedni stadion mógł pomieścić jedynie 48 tysięcy osób, gdyż Camp Nou może pomieścić ponad 99 tysięcy widzów. W http://www.futbolonline.pl przeczytasz najnowsze doniesienia o drużynie FC Barcelona.

2. Wembley

Stadion Wembley to znany stadion piłkarski i dom reprezentacji Anglii. Obiekt gościł większość największych na świecie zawodów piłkarskich i lekkoatletycznych, w tym imprezy z innych dyscyplin, w tym rugby, futbolu amerykańskiego i boksu. Ponadto odbywały się w nim występy zespołów i piosenkarzy.

Stadion ten może pomieścić nie mniej niż 90 tysięcy osób. Dzięki temu jest to największy stadion w Anglii. Za Wembley odpowiadają również firmy Foster and Partners oraz Populous, które wcześniej zaprojektowały stadion Tottenhamu Hotspur.

Stadion Wembley posiada rozsuwany dach i 135-metrowy łuk, który wyróżnia się i jest widoczny z niemal każdego miejsca w Londynie. Łuk ten, o wspaniałej 315-metrowej rozpiętości, jest najdłuższą pojedynczą konstrukcją dachową na świecie i jest to tylko jeden z elementów wyróżniających Wembley jako efektowny i atrakcyjny stadion.

3. Stadion Al Bayt

Al Bayt jest jednym ze stadionów, które gośćił Mundial 2022. W mieście Al Khor w Katarze znajduje się okazały stadion Al Bayt. Obiekt ma pojemność 60 000 miejsc i został wybudowany dopiero w 2020 roku.

Stadion inspirowany jest katarskim ludem, który zarabiał na życie na pustyniach, dlatego dach stadionu stworzony jest w kolorze i fakturze pustynnego piasku.

Stadion Al Bayt posiada rozsuwaną murawę i dach, a także system klimatyzacji, który reguluje temperaturę zarówno dla widzów, jak i zawodników, gdyż jest to kraj niezwykle gorący nawet w sezonie „zimowym”. Ten stadion jest prawdziwym wyrazem kultury narodu i jako taki jest jednym z najpiękniejszych stadionów w kraju i na świecie.

4. Soccer City

Soccer City, pierwotnie znany jako First National Bank Stadium (FNB Stadium), to stadion piłkarski w Johannesburgu w RPA, który jest domem dla klubu piłkarskiego Kaiser Chiefs i reprezentacji RPA.

Stadion o pojemności 90 000 osób. Ma on kształt tykwy, gdyż tykwa jest charakterystycznym afrykańskim artefaktem i symbolem kontynentu afrykańskiego. Ze względu na piękną i dobrze skomponowaną konstrukcję stadionu, jest on godny podziwu z zewnątrz. Znajduje się tam również muzeum piłki nożnej, restauracja i 15 000 miejsc parkingowych.