Jakie są najlepsze muzea poświęcone piłce nożnej?

1. Muzeum Realu Madryt

Czy wiesz, że to muzeum jest piątym najczęściej odwiedzanym w Hiszpanii i trzecim w Madrycie (za Reina Sofía i Prado)? Można go zwiedzać codziennie, gdy nie ma meczów, a opłata za wstęp obejmuje zwiedzanie stadionu.

W Muzeum Realu Madryt znajduje się większość trofeów zdobytych przez najbardziej utytułowaną drużynę w kraju, stare fotografie, repliki stadionu, koszulki, buty, piłki, historie kultowych piłkarzy… bez wątpienia jest to szansa na cofnięcie się w czasie i poznanie wszystkich historii drużyny Merengue.

2. Muzeum River Plate

Muzeum to zostało zainaugurowane w 2009 roku i jest jednym z najstarszych w Ameryce Południowej. Fani klubu Millonario mogą zapoznać się z głównymi trofeami – River to klub, który na przykład najwięcej razy wygrał ligę argentyńską -, replikami w skali stadionu Monumental, ewolucją herbu, sylwetkami wielkich piłkarzy wszech czasów.

Ponadto w muzeum River eksponowane są koszulki, piłki, zdjęcia i wszelkiego rodzaju przedmioty związane z historią klubu. Uzupełnieniem zwiedzania jest wycieczka po stadionie.

3. Muzeum w Barcelonie

Muzeum Camp Nou jest kolejnym z najczęściej odwiedzanych muzeów piłkarskich na świecie i zostało zainaugurowane w 1984 roku. Znajdują się w nim wszystkie trofea zdobyte przez katalońską drużynę, a także szereg przedmiotów związanych z historią zespołu Culé.

Chociaż wielu o tym nie wie, muzeum nosi nazwę President Núñez, na cześć swojego założyciela, i zawiera również dzieła znanych lokalnych artystów, takich jak Salvador Dalí i Joan Miró. Jedną z najczęściej odwiedzanych sekcji barcelońskiego muzeum jest ta poświęcona Lionelowi Messiemu. Aby wejść do muzeum, należy kupić bilet, który obejmuje zwiedzanie stadionu. W http://www.futbolonline.pl znajdziesz newsy dotyczące katalońskiej drużyny.

4.  Museo de la Pasión Boquense

To tematyczne muzeum poświęcone jest historii Boca Juniors i powstało w 2001 roku, co czyni je pierwszym tego typu obiektem w obu Amerykach. Zajmuje powierzchnię 2 tys. metrów kwadratowych, a jego wykonanie zajęło dwa lata.

W Museo de la Pasión Boquense wystawione są przedmioty związane z klubem, takie jak czarno-białe fotografie, trofea, koszulki, piłki itp. Oczywiście jest obszar poświęcony Diego Maradonie oraz posągi innych idoli, takich jak między innymi Martín Palermo, Juan Román Riquelme, Antonio Ubaldo Rattin, Carlos Bianchi, Guillermo Barros Schelotto.

5. Muzeum Futbolu Południowoamerykańskiego (Paragwaj)

Znajduje się w mieście Luque, gdzie znajdują się obiekty i siedziba Conmebolu (Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłkarskiej). Muzeum Futbolu Południowoamerykańskiego o powierzchni prawie 10 000 metrów kwadratowych honoruje ten sport na poziomie kontynentalnym. Innymi słowy, nie jest on dedykowany żadnej konkretnej drużynie. Jedną z ciekawostek tego muzeum, zainaugurowanego w 2009 roku, jest to, że po wejściu można zobaczyć gigantycznych rozmiarów piłkę nożną.