Poznaj symbole Igrzysk Olimpijskich

Symbole olimpijskie to ikony używane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) podczas igrzysk lub olimpiad (czteroletni okres pomiędzy zakończeniem jednych igrzysk a rozpoczęciem następnych). Są one następujące:

1. Motto

Motto olimpijskie składa się z łacińskich słów: „Citius, Altius, Fortius”, co oznacza „szybciej, wyżej, mocniej”. Zostało ono zaproponowane przez Pierre’a de Coubertina w 1894 roku, po utworzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Według „twórcy nowożytnych igrzysk olimpijskich” słowa te przedstawiają moralność zawodów i nie są hasłem do wygrywania, ale do uczestnictwa.

2. Pierścienie

Są to niewątpliwie najbardziej znane symbole olimpijskie, które wzbudziły pewne kontrowersje lub uprzedzenia. Jest to pięć zazębiających się pierścieni w kolorach niebieskim, żółtym, czarnym, zielonym i czerwonym na białym tle.

Najpierw mówiono, że każdy pierścień reprezentuje kontynent, ale potem wskazano, że w rzeczywistości oznacza to, że przynajmniej jeden z odcieni (w tym biały) jest obecny we flagach wszystkich państw świata. Po raz pierwszy zostały użyte na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku.

3. Płomień i pochodnia

Tradycja przenoszenia płomienia olimpijskiego w formie „sztafety” z Grecji do miejsca olimpijskiego każdej edycji rozpoczęła się podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Na kilka miesięcy przed zawodami pochodnia jest zapalana promieniami słońca skupionymi w reflektorze w greckim mieście Olimpia. Ostatnio pojawił się nowy pomysł przeniesienia ognia olimpijskiego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć: https://www.magazynsportowy.pl/pomysl-przeniesienia-ognia-olimpijskiego-co-warto-wiedziec-w-tym-temacie

Pochodnia ta jest przekazywana z kraju do kraju i z kontynentu na kontynent, niesiona przez sportowców, liderów i celebrytów. W dniu otwarcia igrzysk pochodnia dociera do kraju gospodarza, by rozpocząć zawody.

4. Medale i dyplomy

Symbole olimpijskie, o które w każdej edycji rywalizują wszyscy sportowcy. Medale mogą być wykonane z trzech materiałów: złota, srebra i brązu; otrzymują je zawodnicy, którzy zajmą odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Każda edycja ma specjalny design medalów, o którym decyduje kraj organizujący. W przypadku dyplomów, otrzymują je zawodnicy, którzy od 1981 roku zajęli czwarte, piąte, szóste, siódme i ósme miejsce.

5. Hymn

Hymn olimpijski jest śpiewany podczas podnoszenia flagi olimpijskiej. Skomponował ją Spyridon Samaras wykorzystując słowa z wiersza napisanego przez Greka Kostisa Palamasa. Po raz pierwszy hymn został wykonany w Atenach 1896 roku, ale dopiero w 1958 roku został uznany za oficjalny przez MKOl. Następnie każdy kraj-gospodarz był odpowiedzialny za skomponowanie własnej wersji hymnu olimpijskiego.